Hírek
Elkészült az új isaszegi szennyvíztisztító telep
Elkészült az új isaszegi szennyvíztisztító telep, amelyet ünnepélyes keretek között adtak át hétfőn, Hatvani Miklós polgármester és Vécsey László országgyűlési képviselő jelenlétében. A 653 millió forint összértékű beruházás Európai Uniós támogatással valósult meg.
Az elmúlt közel két év során a korábbi telep helyett új szennyvíztisztítót építettek, amely megfelel az érvényes jogszabályoknak és környezetvédelmi előírásoknak. A szennyvíztelep átalakítására, fejlesztésére azért volt szükség Isaszegen, mert a korábban üzemelő szennyvíztelep műszaki kialakítása már nem volt képes a településen keletkező szennyvízmennyiséget kezelni.
A telep kapacitása a munkálatokat követően a korábbi 750 köbméterről 1300 köbméterre emelkedett, és megoldódott a szennyvíziszap komposztálással történő kezelése is. Ez egyben azt is jelenti, hogy a telep alkalmassá vált a teljes település kiszolgálására, így már minden belterületi ingatlan csatlakozhat a csatornahálózathoz. A beruházás eredményeként nemcsak a korábbi rákötési arány növekedhet, hanem számos olyan pozitív változás is érzékelhető lesz, ami élhetőbbé teszi a környezetet. Így például a kibocsátott tisztított szennyvíz nem habosodik majd és szaghatás sem lesz érezhető, hosszú távon pedig jótékony hatást gyakorol a Rákos patak ökológiájára is, mivel drasztikusan csökkenni fog a környezetbe kijuttatott szennyezőanyag mennyisége.
„Nagy örömömre szolgál, hogy elkészült városunk egyik lényeges beruházása. Külön kiemelném, hogy a szennyvíztelep fejlesztése határidőre valósult meg, miközben a város életében sem okozott fennakadást. Az új telep üzembe állítása nemcsak az isaszegiek életére lesz pozitív hatással, hanem a település környezetére is” – mondta el a zárórendezvényen Hatvani Miklós polgármester. A projekt eredményeit a polgármester köszöntőjét követően Vécsey László országgyűlési képviselő is méltatta.
Isaszeg Önkormányzata 2011-ben írt alá támogatói szerződést a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség nevében eljáró Nemzeti Környezetvédelmi és Energia Központ Nonprofit Kft-vel. Ennek értelmében Isaszeg Város Önkormányzata a szennyvíztisztító telep fejlesztéséhez egy kétfordulós pályázatot követően 555 millió forintos támogatást kapott az Európai Unió Kohéziós Alapjából. A beruházás közben az Önkormányzat pályázatot nyújtott be az önerő mértékének csökkentésére, amelynek eredményeként összesen 55 millió Ft-os nagyságrendű támogatást nyert. A további eredményes pályázatok következtében a támogatási szerződésben meghatározott 85 százalékos támogatási arány 92,008787 százalékra emelkedett.
A sajtóközlemény letölthető itt
--------------------------------------------------------------------
Szórólap
A szennvíztisztító telep fejlesztésével kapcsolatos második szórólap letölthető itt
--------------------------------------------------------------------
Vízjogi üzemeltetési engedély
Megérkezett az isaszegi szennyvíztisztító telep bővítéséhez kapcsolódó vízjogi létesítési engedély.
A dokumentum letölthető itt.
--------------------------------------------------------------------
Vízjogi üzemeltetési engedély
Megérkezett az isaszegi szennyvíztisztító telep bővítéséhez kapcsolódó két monitoring kút vízjogi engedélye. A dokumentum letölthető itt.
--------------------------------------------------------------------
Tető alatt az új isaszegi szennyvíztistzító telep
A tervek szerint halad a kivitelezés
Tető alá került az új isaszegi szennyvíztisztító telep, amelyet Európia Uniós forrásból építenek. A munkálatok idén tavasszal kezdődtek, a próbaüzem pedig várhatóan jövő tavasszal zárul le, akkor várható az új telep átadása.
Isaszegen azért van szükség új szennyvíztisztító telepre, mivel a jelenleg is üzemelő tisztítómű kapacitása és műszaki kialakítása nem képes a beérkező szennyvíz mennyiség megfelelő kezelésére. Az szennyvíztisztítóval ez a probléma megoldódik, amely pozitív hatással lesz a környeztre valamint az isaszegi lakosok életminőségére.
A beruházás maga után von látható változásokat és persze lesz olyan, ami csak műszerekkel lesz észrevehető. Érzékelhető változás lesz például az, hogy a kibocsátott tisztított szennyvíz a nagyobb fokú tisztítás eredményeképp nem fog habosodni, és szaghatás sem lesz érezhető. Hosszú távon a tisztított szennyvizet befogadó Rákos-patak ökológiájára is jótékony hatással lesz. A létrejövő tisztítómű, mely inkább egy üvegházhoz lesz hasonlatos, illeszkedni fog a tájba. A csak műszerrel kimutatható változás a kibocsátott tisztított szennyvíz minősége lesz, hiszen a nagy hatásfokú tisztítási technológia miatt drasztikusan csökkenni fog a környezetbe kijuttatott szennyező anyag mennyisége. Ugyanakkor a telep kapacitása lehetővé fogja tenni azt is, hogy olyan területeket is bekapcsoljunk a szennyvízelvezető hálózatba, amikre eddig a kapacitás hiánya miatt nem volt lehetőség.
Isaszeg Önkormányzata 2011-ben írt alá támogatói szerződést a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség nevében eljáró Nemzeti Környezetvédelmi és Energia Központ Nonprofit Kft-vel. Ennek értelmében Isaszeg Város Önkormányzata a szennyvíztisztító telep fejlesztéséhez egy kétfordulós pályázatot követően 555 millió forintos támogatást kap az Európai Unió Kohéziós Alapjából, amely az összes költség 85 százalékát fedezi. A beruházás végeztével a szennyvíztisztító telep napi kapacitása 1.350 köbméterre emelkedik, illetve megoldódik a szennyvíziszap komposztálással történő kezelése is.
--------------------------------------------------------------------
Szórólap
A szennvíztisztító telep fejlesztésével kapcsolatos első szórólap letölthető itt
--------------------------------------------------------------------
Interjú az új szennyvíztisztító telepről
Idén tavasszal elkezdődtek az isaszegi szennyvíztisztító telep építési munkálatai. Ennek apropóján készült az alábbi interjú Hatvani Miklós polgármester úrral.
Miért van szükség új szennyvíztisztító telepre?
A megoldandó probléma Isaszeg Város szennyvíztisztító telepének átalakítása, mivel a jelenleg üzemelő szennyvíztelep kapacitása és műszaki kialakítása nem képes a beérkező szennyvíz mennyiség megfelelő kezelésére. A jelenlegi kapacitás (750m3/d) mellett a település 65%-át tudná ellátni.
A település csatornahálózata 100%-ban kiépített, azonban a rákötési lehetőségek a kapacitás hiány miatt korlátozottak. A településen fejlődése, illetve a lakosság megfelelő ellátása és a gazdaságos üzemeltetés szempontjából is fontos a lakosság számára biztosítani a csatornahálózatra való rákötési lehetőséget.
Megoldandó probléma továbbá a települési folyékony hulladék (TFH) kezelése, mely jelenleg nem lehetséges a szennyvíztisztító telepen, ezért a TFH-t közúton más települések szennyvíztelepére szállítják kezelés céljából, valamint szükséges a keletkező szennyvíziszap kezelésének megoldása is.
Miből finanszírozzák a beruházást?
A beruházás az Európai Unió támogatásával valósulhat meg, a beruházás összköltségének 85%-át kapjuk támogatásként. Isaszeg Város Képviselő-testülete a maradék 15%-os önrész teljesítésére vállalt kötelezettséget. Az önkormányzatot terhelő önerő mértékének csökkentésére lehetőségünk adódik a támogatási intenzitás mértékének felülvizsgálatára, melyre a kérelmünket a Nemzeti Környezetvédelmi és Energia Központ Nonprofit Kft mint közreműködő szervezet felé beterjesztettük, a kérelmet megalapozó szükséges dokumentumok csatolásával. Ugyancsak az önerő mértékének csökkentésére pályázatot nyújtottunk be, melynek eredményeként ez ideig 55 millió Ft-os nagyságrendben nyertünk támogatást.
Milyen feltételei voltak a támogatás megszerzésének?
A beruházást nagyon komoly előkészítő munkák előzték meg. A pályázati első forduló keretében történtek meg 2008-2010 között a teljes körű tervezési munkák és készült el a részletes megvalósítási tanulmány. A tervezési munkák eredményeként a fejlesztés vízjogi létesítési engedélyt kapott és elkészültek a megvalósításhoz szükséges tendertervek. Ezek alapozták meg a kétfordulós pályázat második szakaszában történő eredményes részvételt.
Meddig kell befejezni a beruházást? Mi történik akkor, ha csúsznak a kivitelezési munkálatok?
A beruházás támogatási szerződése szerint a projekt zárásának határideje 2014. május 4-e, ami a kész szennyvíztisztító próbaüzemének idejét is tartalmazza. A beruházások esetében persze előfordulnak előre nem látható „vis major” akadályok is – mint az isaszegi szennyvíztisztító esetében is a régészeti feltárások is igazolták – amelyek bizonyos időtartamú csúszásokat okoznak az előre ütemezett feladatok elvégzésében. Ezeket az előre nem látható csúszásokat kezelni tudjuk, hiszen nem akkora időtartamokról van szó, amely ellehetetleníti a megvalósítást. Ilyen esetekben mód és lehetőség van a támogatási szerződés módosításának kezdeményezésére is, A felmerült időbeli csúszásokat a támogatás folyósító Nemzeti Környezetvédelmi és Energia Központ Nonprofit Kft felülvizsgálja ,de „vis major” körülmények miatt, tehát amikor a pályázó nem felelős a késedelemért, a támogatási szerződéseket módosítani szokták és a támogatási összeg nem vész el.
Mit fognak érzékelni az emberek a változásból?
Lesznek látható, érzékeltető változások és persze lesz, ami csak műszerekkel látható. Az érzékelhető változás lesz például az, hogy a kibocsátott tisztított szennyvíz a nagyobb fokú tisztítás eredményeképp nem fog habosodni, a szaghatás sem lesz érzékelhető. Hosszútávon a tisztított szennyvizet befogadó Rákos-patak ökológiájára is jótékony hatással lesz. A létrejövő tisztítómű mely inkább egy üvegházhoz lesz hasonlatos illeszkedni fog a tájba. A csak műszerrel kimutatható változás a kibocsátott tisztított szennyvíz minősége lesz, hiszen a nagy hatásfokú tisztítási technológia miatt drasztikusan csökkenni fog a környezetbe kijuttatott szennyező anyag mennyisége és manapság a környezetünk védelme érdekében ez nem elhanyagolható szempont. Ugyanakkor a telep kapacitása lehetővé fogja tenni azt is, hogy olyan területeket is bekapcsoljunk a szennyvízelvezető hálózatba, amiket eddig a kapacitás miatt nem tudtunk.
Az új szennyvíztisztító telep új technológia bevezetését is jelenti?
A szennyvízkezelés egy új építésű tömbösített vasbeton műtárgyban valósul meg, a telepen keletkező szennyvíziszap komposztálását végző technológiával kiegészítve, a tervezett szennyvíztisztító telep kapacitása 1.350 m3/nap. A tervezett tisztítási technológia teljesíti a KDV-KTVF által előírt az „általános védettségi kategória”-nál szigorúbb egyedi határértékeket.
A szennyvíz kezelését két identikus felépítésű szakaszos rendszerű, fixfilmmel intenzifikált eleveniszapos reaktorsor végzi. A technológia kiegészül egy mechanikai előkezelővel, vegyszeres fertőtlenítés lehetőségével, iszapkezeléssel, valamint az iszap hasznosítását végző komposztáló egységgel. Az újonnan tervezett műtárgyak, valamint a komposztáló telep a meglévő szennyvíztisztító telep északi oldalánál fekvő fejlesztési területen épülnek meg.
A biológiai szennyvíztisztító csatornán és tengelyen érkező települési szennyvizet is fogad.
Mi történik a régi teleppel?
A régi telepet természetesen nem kívánjuk lebontani, hiszen az új telephez kapcsolódóan olyan megoldás került megtervezése, hogy a szippantott szennyvíz lefejtése a szállítóeszközökről a jelenlegi helyen történne, természetesen a műtárgy felújításra kerül a projekt keretében. A többi műtárgy hasznosítása tekintetében elképzelések vannak, a hasznosítás vízjogi engedélyezését a későbbiek során kell lefolytatni a hatóság irányában.
--------------------------------------------------------------------
Pályázati önerő támogatás
Isaszeg Város Önkormányzata másodszor is sikeresen pályázott a KEOP-1.2.0/09-11-2011-0015 kódszámú, Isaszeg szennyvíztelep fejlesztése projekt Önkormányzatot terhelő pályázati önrészének támogatására. A Hatvani Miklós polgármester által benyújtott önerő-támogatási kérelem pozitív elbírálása után a település 29.165.946 forintot kapott a Nemzeti Fejlesztési Ügynökségtől. A beruházás uniós támogatási intenzitása 85 százalékról így közel 90 százalékra növekedett. A döntésre vonatkozó levél letölthető itt.
--------------------------------------------------------------------
Elkezdődtek a munkálatok
A régészeti feltárást követően májusban elkezdődtek a szennyvíztisztító telep építési munkálatai.
Az erről készült fotók a galériában tekinthetők meg.
--------------------------------------------------------------------
Hírek a régészeti feltárásról
A szennyvíztisztító telep területén március elején elkezdődtek a
régészeti ásatások. A munkálatok várhatóan március végére befejeződnek.
Az ásatásról készült fotók a galériában tekinthetők meg.
--------------------------------------------------------------------
Régészeti feltárás
A szennyvíztisztító telep fejlesztésére vonatkozó vízjogi létesítési engedély a Pest Megyei Kormányhivatal Kulturális Örökségvédelmi Irodája szakhatósági állásfoglalása alapján előírja, hogy a kivitelezés azon szakaszában, amikor a földmunkákat végzik, régészeti szakfelügyelet is szükséges.
Ennek során a régészek az építkezés tervezett területén késő bronzkori leleteket találtak, ezért további vizsgálatokat kezdeményeztek.
Ezek a vizsgálatok előreláthatólag harminc napot vesznek igénybe, amely az időjárás függvényében változhat.
Az építési munkálatok ez alatt az idő alatt a humuszleszedéssel folytatódnak.
A régészeti munkálatok eredményéről a honlapon adunk majd tájékoztatást.
--------------------------------------------------------------------
MEGHÍVÓ
Isaszeg Város szennyvíztisztító telep fejlesztése
Közmeghallgatás
Ezúton szeretnénk meghívni minden kedves isaszegi lakost a 2012. november 26-án tartandó közmeghallgatásra, ahol többek közt a település szennyvíztisztító telepének a fejlesztéséről is bővebb tájékoztatást kaphatnak.
A közmeghallgatás napirendje a következő:
1.Beszámoló az elmúlt időszakban végrehajtott feladatokról, valamint következő évre vonatkozó tervekről és elképzelésekről.
Előadó: Hatvani Miklós polgármester
2. A szennyvíztisztító fejlesztés megvalósításával kapcsolatos tájékoztató
Előadó: dr. Báthory Gergely vezető projektmenedzser
3. Közérdekű kérdések, bejelentések és javaslatok
A közmeghallgatás időpontja: 2012. november 26, hétfő, 17:00 óra
A közmeghallgatás helyszíne: Dózsa György Művelődési Ház, 2117 Isaszeg, Dózsa Gy. u. 2.
Megtisztelő részvételére számítunk!
A meghívó letölthető itt.
A közmeghallgatáson elhangzott előadás letölthető a következő linkről: Közmeghallgatás előadás .pdf
--------------------------------------------------------------------
Ünnepélyes szerződés aláírás
Október 18-án hivatalosan is kezdetét vette az isaszegi szennyvíztelep fejlesztése, miután ezen a napon ünnepélyes keretek között aláírták a szerződést a telep kivitelezőjével, amelyet közbeszerzési eljárás során választottak ki. A döntés értelmében a telep megépítése a Veolia Water Solutions & Technologies Magyarország Zrt. feladata, amely számos referenciát tud felmutatni hasonló projektekben.
Az ünnepség során Hatvani Miklós polgármester és Tomosi Károly, a Veolia Water Solutions & Technologies Magyarország Zrt. vezérigazgatója egy rövid köszöntő után letette az új telep alapkövét. Ezután Szűcs Lajos, a Pest Megyei Közgyűlés elnöke; Vécsey László országgyűlési képviselő köszöntője következett. Tóbiás Zoltán, a Nemzeti Környezetvédelmi és Energiaközpont Nonprofit Kft. főosztályvezetője bemutatta a szervezet szerepét a szennyvízberuházásokban, elmondta tapasztalatait a hasonló projektekkel kapcsolatban. A köszöntőket követően dr. Báthory Gergely projektmenedzser, a Campo Consulting Zrt. vezérigazgató-helyettese bemutatta a projekt résztvevőit valamint a kiválasztásuk menetét.
A projektmenedzser beszédét követően került sor a kivitelezői szerződés ünnepélyes aláírására, majd Tomosi Károly tartott egy rövid ismertetőt a beruházás részleteiről.
--------------------------------------------------------------------
A szennyvíztelep fejlesztésről
Teljesen kialakult az a szakértői és kivitelezői kör, amely az új szennyvíztelep kivitelezéséért lesz felelős. Az elmúlt napokban minden vállalkozóval szerződést kötöttek, így munkára készen áll a szennyvíztelep kivitelezője, a FIDIC mérnök, a projektmenedzsment csapat valamint a kommunikációs szakértő is.
A munkálatokban részt vevő alvállalkozókat közbeszerzési eljárások során választották ki. A beruházás legfontosabb szereplője a kivitelező, a Veolia Water Solutions & Technologies Magyarország Zrt., amelynek feladata a telep megépítése, valamint minden ezzel kapcsolatos munkálat elvégzése.
A beruházás megkezdésének másik fontos szereplője a projektmenedzsment csapat, amely a projekt teljes körű megvalósításáért felel, koordinálja a résztvevő szervezeteket valamint felelős a határidők és ütemtervek betartásáért. A projektmenedzseri feladatokat a Campo Consulting Kft. látja el, amelynek több mint tíz éves tapasztalata van többek között szennyvíztelep- és csatornafejlesztési valamint különböző önkormányzati beruházásokban, kezdve a turisztikai célú programoktól az ipari parkok fejlesztéséig.
Nagyon fontos szerepe van a kivitelezésben a FIDIC mérnöknek, aki a műszaki tartalom terv szerinti megvalósításáért felel. Isaszegen ez a KEVITERV AKVA Kft. feladata. A Kelet-magyarországi Vízügyi Tervező Vállalat jogutódjaként komoly hagyományokkal és referenciával rendelkezik a vállalat, amely egyébként teljes mértékben magyar tulajdonú, a tulajdonosi jogokat elsősorban a cég alkalmazottai gyakorolják.
A szennyvíztelep fejlesztésének kommunikációs feladatait a TenderPress Kft., több hasonló program kommunikációs cége végzi. Hasonló feladatokat látnak többek között Cecén, Dobozon, Hatvanban, Iregszemcsén és Szarvason is.
A település 2011-ben írt alá támogatói szerződést a Nemzeti Fejlesztési Ügynökséggel. Ennek értelmében Isaszeg Város Önkormányzata a szennyvíztisztító telep fejlesztéséhez egy kétfordulós pályázatot követően 555 millió forintos támogatást kap az Európai Unió Kohéziós Alapjából, amely az összes költség 85 százalékát fedezi.
--------------------------------------------------------------------
FEJLESZTIK AZ ISASZEGI SZENNYVÍZTISZTÍTÓ TELEPET
A TÖBB MINT FÉLMILLIÁRDOS BERUHÁZÁS MÉG AZ IDÉN ELKEZDŐDIK
2012 / október / 18.
Több mint félmilliárd forintos beruházással fejlesztik az isaszegi szennyvíztisztító telepet. A beruházás kivitelezője a Veolia Water Solutions & Technologies Magyarország Zrt., jelentették be csütörtökön, a projekt ünnepélyes nyitórendezvényén. A beruházás összértéke 653 millió forint, amelynek nyolcvanöt százalékát, 555 millió forintot finanszíroznak az Európai Unió Kohéziós Alapjából.
A település 2011-ben írt alá támogatói szerződést a Nemzeti Fejlesztési Ügynökséggel. Ennek értelmében Isaszeg Város Önkormányzata a szennyvíztisztító telep fejlesztéséhez egy kétfordulós pályázatot követően 555 millió forintos támogatást kap az Európai Unió Kohéziós Alapjából, amely az összes költség 85 százalékát fedezi. A beruházási munkálatok hamarosan el is kezdődnek, miután közbeszerzési eljárás keretében kiválasztották és szerződést kötöttek a kivitelezővel, a Veolia Water Solutions & Technologies Magyarország Zrt.-vel.
A beruházás során a jelenlegi telep helyett új szennyvíztisztítót építenek, amely megfelel a jelenlegi jogszabályoknak és környezetvédelmi előírásoknak. A szennyvíztelep átalakítására, fejlesztésére azért van szükség Isaszegen, mert a jelenleg üzemelő szennyvíztelep műszaki kialakítása nem képes a településen keletkező szennyvízmennyiséget kezelni.
A telep jelenlegi kapacitása naponta 750 köbméter, amely a település hatvanöt százalékát képes ellátni. A szennyvíz tisztítása mellett megoldandó problémát jelent még a keletkező folyékony hulladék valamint a szennyvíziszap kezelése. A beruházás végeztével a szennyvíztisztító telep napi kapacitása 1.350 köbméterre emelkedik, illetve megoldódik a szennyvíziszap komposztálóval történő kezelése is.
A beruházás célja, hogy a modern, korszerű szennyvíztisztító telep megvalósítása révén csökkentse a környezeti terhelést, valamint a jobb higiénés állapotok kialakításával javuljon a lakosság életminősége. Az új szennyvíztisztító telep lehetővé teszi majd a település területén keletkező szennyvíz megfelelő kezelését. Így csökken a talaj és a talajvíz szennyezettsége, javul a felszín alatti vizek minősége valamint egészségesebb lakókörnyezet alakul ki.
A sajtóközlemény szövege letölthető itt.
--------------------------------------------------------------------
Közbeszerzési eljárás
Isaszeg Város Önkormányzata kiírta a szennyvíztisztító telep fejlesztésére vonatkozó közbeszerzési eljárást. A közbeszerzés tárgya a jelenleg is működő telep kiváltása egy új szennyvíztisztító és komposztáló rendszer építésével a FIDIC piros könyv alapján. Az ajánlattevő feladata a rendelkezésre álló engedélyezési és tender tervek alapján a szükséges kiviteli részlettervek elkészítése, valamint a vízjogi létesítési engedélyben előírt próbaüzem lefolytatása során szakmai irányítás a vállalkozó által kiépített távfelügyeleti rendszeren keresztül. A szerződés időtartama 1,5 év. A szerződés értéke közel nettó hatszáz millió forint. A részletes pályázati kiírást a mellékelt dokumentum tartalmazza. >>>